Prezenty na gwiazdkę

Święta Bożego Narodzenia skomercjalizowały się i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Większość z nas na długo przed nimi ma już dość świątecznego nastroju, który przez hipermarkety jest generowany nieraz nawet na początku października. Jednak marketingowe chwyty to jedno, a zwyczaje to drugie, i nie idą one ze sobą w parze. Dwanaście potraw wigilijnych, sianko pod obrusem, czy pusty talerz pozostawiony dla niespodziewanego gościa to tylko niektóre ze zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, mających długoletnią tradycję, ale wręczanie sobie podarunków z okazji Świąt również przed laty zapuściło w naszej kulturze korzenie.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Każdego roku przed Bożym Narodzeniem wydajemy mnóstwo pieniędzy na prezenty. Z okazji narodzenia Pańskiego obdarowują się nie tylko członkowie rodziny i przyjaciele, coraz częściej zwyczaj ten rozgaszcza się w szkołach i zakładach pracy. Dlatego też to, jakie prezenty kupujemy, zależy przede wszystkim od tego, komu je wręczamy. Członków rodziny i przyjaciół znamy świetnie – wiemy, co lubią, a czego nie, w związku z czym wymyślenie prezentów dla nich nie przysparza nam zbyt wielu trudności i jedynym, co nas ogranicza w wyborze podarku są pieniądze, nie zaś niewiedza na temat gustów obdarowywanego. Natomiast podarunki dla kolegów ze szkoły czy z pracy często stanowią ciężki orzech do zgryzienia, tym bardziej, że często osoby, którym je wręczamy, wybierane są drogą losowania.

Dlatego też zdarza się, że musimy obdarować kogoś, kogo ledwo znamy lub, co gorsza, niezbyt za nim przepadamy. Wówczas dobrze jest sięgnąć po bezpieczne prezenty – maskotki, kubki, kalendarze bądź figurki i innego rodzaju bibeloty. Takie rzeczy spodobają się zawsze i każdemu, a jednocześnie mają swoje praktyczne zastosowanie – dzieciaki lubią pluszaki, z kubka zawsze można napić się kawy czy herbaty, a kalendarz często ułatwia dorosłym organizację każdego dnia i gdybyśmy nie dostali go w prezencie, musieliby kupić go sobie sami. Jedno jest pewne – robienie prezentów jest miłe, a z okazji Świąt Bożego Narodzenia wręcz wypada je sobie robić.

1 thought on “Prezenty na gwiazdkę

  1. Idąc na urodziny, wesele lub inną tego typu uroczystość wręczamy kopertę z pieniędzmi. Jednak okres świąt jest magiczny ze względu na obdarowywanie się prezentami co obecnie jest rzadkością. Przeważnie są to ubrania ale cieszą bardziej niż 100 zł w kopercie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *