Prezenty na imieniny

Obchodzenie imienin jest zwyczajem, który w naszym kraju jest najbardziej popularny, jednak na obszarze Górnego Śląska oraz Kaszub nie praktykuje się go (chyba, że w rodzinach, które przybyły tam na stałe z innego regionu Polski). W pozostałych krainach geograficznych Polski imieniny obchodzi się, często bardzo hucznie. Imieniny, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z imieniem. Świętujemy imieniny w dniu, w którym według chrześcijańskiego kalendarza wspomina się świętego bądź błogosławionego, które imię nosimy lub też w dniu, który tradycyjnie jest przypisywany konkretnemu imieniu.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Kiedy nasze imię pojawia się w kalendarzu kilkakrotnie w ciągu roku, zwykło się uznawać za dzień imienin pierwszą datę po naszych urodzinach, która jest wspomnieniem  danego świętego. Imieniny to święto, z okazji którego wypada obdarować solenizanta prezentem. W zależności od tego czy nasz region (bądź po prostu solenizant i jego rodzina) kładzie większy nacisk na urodziny czy na imieniny (ponieważ w niektórych częściach Polski imieniny są ważniejsze od urodzin, których niemal wcale się nie świętuje) oraz czy solenizant jest dla nas bliską osobą, czy po prostu dobrym znajomym prezent powinien być inny. Czasami wystarczy obdarować świętującego symboliczną bombonierką czy kwiatami, w innych wypadkach w dobrym guście będzie większy prezent. Co można dać osobie, która świętuje swoje imieniny?

Książka nigdy nie jest złym pomysłem, chyba, że o solenizancie wiadomo, że nie lubi czytać i nie zdarza mu się to, jeśli nie ma takiej potrzeby. Nawet jeśli osoba, którą chcemy obdarować chętnie sięga po literaturę, koniecznie musimy wiedzieć po jaką – podarowanie książki nielubianego autora byłoby niezłą gafą! Tak samo jest w przypadku innych tego typu prezentów, jak muzyka czy filmy – musimy znać gust solenizanta. Co jeśli niewiele wiemy o świętującym, a chcemy dać mu prezent z okazji imienin? Najlepiej jest wybrać coś bezpiecznego, np. kieliszki do wina. Zdecydowanie najprostszym, ale też najbezpieczniejszym rozwiązaniem są karty upominkowe – w swojej ofercie ma je wiele drogerii oraz sklepów odzieżowych czy RTV.

1 thought on “Prezenty na imieniny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *