Prezenty na urodziny

W przeciwieństwie do imienin, urodziny są powszechnie obchodzone. Jest to ważne święto i lubimy wiedzieć, kiedy kto je obchodzi. Widać to na przykładach najprostszych znajomości, kiedy nieraz już w pierwszej rozmowie z drugą osobą pytamy ją o datę jej urodzin i staramy się ją zapamiętać bądź ukradkiem zapisujemy ją w telefonie czy w kalendarzu, by o niej nie zapomnieć i w dniu święta naszego znajomego móc zrobić mu prezent, a przynajmniej złożyć życzenia. Jak wybierać prezent na urodziny?

Zdjęcie znalezione na stronie Publicdomainpictures.net

Oczywiście, tak jak w przypadku prezentów z innych możliwych okazji, jedną z decydujących kwestii jest tutaj nasza zażyłość z solenizantem. Jednak, w przeciwieństwie do okazji takich jak imieniny czy dzień kobiet bądź dzień matki, ogromną rolę odgrywa tutaj to, która to rocznica urodzin. Okrągłe rocznice zwyczajowo uznaje się za ważniejsze – organizuje się z ich okazji prawdziwe imprezy, a zaproszeni na nie goście przychodzą z prezentami dużo okazalszymi niż te z okazji np. dwudziestych trzecich urodzin. Wśród okrągłych rocznic najbardziej wyjątkową są pięćdziesiąte urodziny – nic dziwnego, przeżycie pół wieku to nie lada wysiłek! Natomiast dla młodych ludzi są dwie rocznice, które znacznie wyróżniają się na tle pozostałych. Obchodzenia jednej z nich z oczywistych względów nie pamięta nikt z nas – to roczek. Dziecku, które ma za sobą pierwszy rok życia, krewni najczęściej ofiarowują zabawki i ubranka, przy czym chrzestnym wypada dać okazalszy prezent.

Druga ważna rocznica urodzin w życiu młodego człowieka to osiemnastka. Wejście w pełnoletność to najczęściej ogromna, zakrapiana alkoholem impreza dla znajomych nastolatka. Prezenty, które wówczas dostaje młody człowiek nierzadko są bardzo nietypowe i zaskakujące – młodzieży nie brakuje fantazji, dlatego wśród upominków często nie brakuje np. gadżetów z sex shopu. Dorośli z kolei zwykle nie żałują pieniędzy dla świeżo upieczonego dorosłego – najwięksi szczęśliwcy otrzymują kluczyki do własnego samochodu lub mieszkania. Tak drogie prezenty nie są jednak wymogiem – musimy pamiętać, że najważniejszy jest sam gest – podarunek, nie zaś jego wartość.

1 thought on “Prezenty na urodziny

  1. Kiedyś kupiło się solenizantowi skarpetki i było się na zabawie. Obecnie to zamiast prezentów wręcza się kopertę z gotówką. Tak jak napisane w artykule. Najważniejsze to być na kogoś urodzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *