Prezenty

Niewiele rzeczy potrafi wywołać tak szybko i łatwo uśmiech na naszych twarzach jak drobne podarunki – szczególnie te ofiarowane bez okazji, z czystej sympatii. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z socjologicznych aspektów prezentów. Oczywiście, są one nam uświadomione, jednak na co dzień o nich nie myślimy. Już Marcel Mauss, socjolog i antropolog francuskiego pochodzenia, prowadząc swoje badania zwrócił uwagę na rolę daru we wszystkich społecznościach, od tych prymitywnych, po te, które osiągnęły wysoki stopień rozwoju cywilizacyjnego. Marcel Mauss uznał dar za całościowy fakt społeczny i zauważył, że w każdym społeczeństwie funkcjonuje zasada „do ut des”, czyli „daję, byś dał”.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Mauss uznał, że dary opierają się na wymianie, której uczestnicy zobowiązani są się rewanżować za otrzymane dobra. Teorię Maussa można odnieść do społeczności plemiennych, gdzie za dary uważa się nawet kobiety, ale znajduje ona odniesienie także w dzisiejszych czasach w przypadku obdarowywania się prezentami. Nie ulega wątpliwości, że kiedy otrzymujemy od kogoś prezent, czy to na urodziny, czy też bez okazji, czujemy się zobowiązani zrewanżować za niego przedmiotem o zbliżonej wartości i przy najbliższej okazji odwdzięczamy się podarkiem za podarek, ponieważ podświadomie traktujemy to zobowiązanie jak dług, który jak najszybciej chcemy spłacić. W ten sposób spirala się nakręca – wciąż ofiarujemy i otrzymujemy od innych podarunki.

Nawet jeśli podświadomie czujemy, że wymiana prezentów to obowiązek, trzeba przyznać, że jest to obowiązek niezwykle przyjemny – większość z nas lubi dostawać prezenty i uważa to za miłe, ale niemal wszyscy deklarują, że bardziej niż dostawać podarki, lubią je dawać – widok radości naszych bliskich budzi radość także w nas, a ich uśmiech i słowa podziękowania rekompensują czas i pieniądze, które musieliśmy poświęcić na zrobienie niespodzianki. Dlatego też, jeśli chcemy pokazać komuś, że pamiętamy o jego świętach bądź po prostu, że jest dla nas ważną osobą, nie zastanawiajmy się długo nad tym, by wręczyć mu jakiś upominek. Z naszej strony jest to niewielki gest, jednak jego znaczenie nieporównywalnie go przewyższa.

2 thoughts on “Prezenty

  1. Nie ma takiej osoby, która nie chciałaby dostać prezentu. Nawet tak bez okazji. Jednak czy prezentów przeminęły. Jeżeli idziemy gdzieś na imprezę to zamiast kupić komuś drukarkę do komputera wolimy dać równowartość pieniężną. Koperty nie cieszą tak bardzo jak prezenty ale możemy wydać pieniądze na rzeczy potrzebne dla nas.

  2. Czy ja wiem. Nie każdy lubi prezent. Mi często przynoszą jakieś prezenty typu wazony i gdzie mam to kłaść? Wolałbym powiedzmy 50 zł i kupiłbym sobie coś co potrzebuję…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *